de*beweging

Vizyon

Değişimi birlikte yaratırız. Bu nedenle toplumsal hareketler olarak güçlerimizi birleştiriyoruz ve herkes için demokrasi, adil bir toplum, ayrımcılığın sona ermesi, yaşanabilir bir dünya ve uluslararası dayanışma talep ediyoruz. Genel seçimler öncesinde ve özellikle de sonrasında güçlü bir yumruk oluşturacağız. Hükümet düştü, *hareket* ayağa kalkıyor.

*HERKES İÇİN DEMOKRASİ

İnsanlar şirketlerden daha fazla güce sahip olmalıdır. Ne yazık ki durum böyle değil. Büyük şirketler, işçi haklarından adil iklim politikalarına kadar fazlasıyla ihtiyaç olan değişimleri engelliyor. Siyaset her dört yılda bir oy vermekten daha fazlasıdır. Devlet hepimize ait olmalıdır. İşte bu nedenle eğitimden siyasete, konutlardan işyerlerine kadar toplumun tamamının demokratikleşmesini istiyoruz. İpleri elinde tutması gerekenler müdürler ve siyasetçiler değil, ortak karar vermesi gerekenler insanların kendileridir. Toplumdaki herkes, özellikle de dezavantajlı konumda olan insanlar dikkate alınarak.

*ADIL BIR TOPLUM

Ekonomik eşitsizlik büyüyor. Giderek daha fazla sayıda insan gıda yardım bankasına gitmek zorunda kalıyor veya maddi olarak ay sonunu getiremiyor. Hollanda’da şu anda bir milyon insan yoksulluk içinde yaşıyor. Bu sırada aşırı zenginler daha da zenginleşiyor. Bu, kapitalizmin doğrudan bir sonucudur. Bu ekonomik sistemde her şey daha fazla büyüme ve daha fazla kar etrafında dönmektedir, ancak bunun faydasını aslında yalnızca zaten çok parası olan insanlar ve şirketler görürler. Zengin ülkeler ile yoksul ülkeler arasındaki eşitsizlik de artmaktadır. Bunun değişmesi şart. Öncelikle, refah daha adil bir şekilde dağıtılmalıdır. Yoksulluğu ve aşırı zenginliği durdurun.

*AYRIMCILIĞA SON

Rengi, sosyo-ekonomik sınıfı, dini, cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, ulusu, bedeni veya engeli ne olursa olsun, herkes özgürce ve güvenli bir şekilde büyüyüp yaşayabilmelidir. Ne yazık ki Hollanda’da ayrımcılık derin köklere sahiptir ve bizler de hala (neo) sömürgeciliğin sonuçlarıyla yaşamaktayız.

Eğitimde ve işgücü piyasasında büyük bir fırsat eşitsizliği var, mülteciler ve belgesiz göçmenler sistematik olarak dışlanıyor, sosyal yardım skandalı (toeslagenschandaal) kurumsal ırkçılığın biçimlerinden sadece birisi ve LGBTI+ bireyler giderek daha fazla tehdit ve şiddetle karşı karşıya kalıyor. Nefretin normalleşmesinin arkasında duran itici güç ise aşırı sağdır. Bu nedenle geniş bir ırkçılık ve faşizm karşıtı hareket inşa ediyoruz. Her türlü ayrımcılık ve ırkçılık sona ermelidir.

ENTERNASYONAL DAYANIŞMA

Hollanda sömürgecilikten zengin oldu ve hala dünya çapında yıkım ve sömürüden para kazanmaya devam ediyor. Tarih boyunca diğer ülkeleri işgal ederek, talan ederek ve sömürerek zenginleşen bir ülke olarak Hollanda’nın, dünya çapında barış ve kendi kaderini tayin hakkı için mücadele eden demokratik hareketleri destekleme sorumluluğu vardır. Hollanda dayanışma gösterir ve başkalarına zarar vermeye son verir. Bizim refahımız dünyanın geri kalanında yaşayan insanların zararına olmamalıdır.